پرنده نگر شو

اولین سؤالی که به ذهن همه ما می‌رسد این است که چرا پرنده‌ها اهمیت دارند؟ یک جواب این است که، پرنده‌نگری راهی است برای حفظ منابع طبیعی اما پرنده‌نگری چه کمکی به توسعه مهارت‌های فرزندان ما می‌کند؟

برای پاسخ به این پرسش با ما همراه باشید.

ما در مورد رفتار پرنده‌ها با بچه‌ها صحبت می‌کنیم، خیلی ساده و غیر تخصصی؛ مثلا می‌گوییم: «یه پرنده‌ای هست کله‌اش شبیه توت فرنگیه ولی بدنش شبیه یه گنجشکه این پرنده سهره گُلیه؛ از بچه‌ها می‌پرسیم می‌دونی این پرنده از کجا اومده؟ از نزدیک خط استوا؛ می دونی استوا کجاست؟ می‌دونی چند هزارکیلومتر پرواز کرده؟ حتی بعضی هاشون ممکنه تا آفریقا بخوان برن و با تغییر فصل بازم برگردند؟» این چراهای ساده مهارت مشاهده‌گری رو تقویت می‌کنه و چشمه جوشان شگفتی بچه‌ها رو زنده نگه میداره، ضمن اینکه بچه‌ها رو به حدی علاقمند می‌کنه که همیشه نسبت به طبیعت نگاه ویژه‌ای خواهند داشت.

یه وقتایی هم با بچه‌ها تمرین شنیدن می‌کنیم، «گوش کنید، یه پرنده داره آواز می‌خونه؟ حتی می‌تونیم صدای یه پرنده رو تقلید کنیم؛ تو بیشتر مواقع اون پرنده هم فکر می‌کنه یه پرنده دیگه وارد قلمروش شده و نزدیک میشه خودشو نشون میده، اینطوری بچه‌ها می‌تونن ببیننش.

پرنده‌نگری لذت مشاهده پرنده‌های آزاد در زیستگاه‌های آن‌ها و محیط‌های طبیعی مثل تالاب‌ها، دشت‌ها، کوه‌ها، دریاچه‌ها، جنگل‌ها، مراتع و حتی پارک‌ها است. پرندگانی که ممکن است هرروز از بالای سرما پرواز کنند یا لابه‌لای شاخه‌های درختان حیاط خانه‌ی ما لانه داشته باشند.

رونق این فعالیت می‌تواند سبب ایجاد درآمد مکمل و گاه جایگزین برای افراد بومی و ایجاد انگیزه برای دوری آنان از فعالیت‌هایی مثل شکار و صید پرندگان باشد. این شاخه از طبیعت‌گردی در خیلی از کشورهای دنیا، طرفداران بسیاری دارد. برای تماشای پرندگان لازم نیست حتماً به طبیعت بروید. بلکه به‌راحتی در پارک‌های شهر محل زندگی‌مان نیز قابل‌دستیابی است. باید بدانیم که پرنده‌ها همه‌جا هستند.

پرنده‌نگری در کشورمان هنوز در میان مردم شناخته‌شده نیست و تنها توانسته است گروه خاصی از گردشگران با علایق خاص را به خود جذب کند. آمار و ارقام حاکی از آن است که پرنده‌نگری پردرآمدترین و پرمخاطب‌ترین شاخه گردشگری طبیعت (اکوتوریسم) است. هم‌اکنون در اروپا بیش از پنج میلیون پرنده‌نگر حرفه‌ای شناسایی‌شده‌اند.

جالبه بدونید بچه‌ها در اروپا، از 6 سالگی دوربین دوچشمی و دفترچه یادداشت (لایفر) از پدربزرگ و مادربزرگ هدیه می‌گیرند تا اسم پرنده‌هایی که می‌بینند را یادداشت کنند، شاید وقتی سالمند شدند به باشگاه 9000 تایی‌ها راه پیدا کنند؛ تو این باشگاه رقابت تنگاتنگی بین کسانی هست که بالای 9000 تا پرنده رکورد کردند. رقابت آن‌قدر زیاد است که در آلمان و انگلیس، تعداد طرفداری پرنده‌نگری با طرفداری فوتبال برابر است!