باغبان شو

باغبانی و پرورش گل و گیاه یکی از لذت های زیبای زندگی و یکی از آسان‌ترین راه‎های ارتباط کودکان با طبیعت است. کودکانی که از نخستین سال‎های زندگی‎شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان هستند و یا خود به کارهای باغبانی پرداخته‌اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار هستند و در بزرگسالی نیز ارتباط مثبت‎تری با محیط برقرار می‌کنند.

وجود گل و گیاه آپارتمانی و باغبانی در منزل فرصت ارتباط با طبیعت حتی در ابعاد کم و کوچکی را فراهم می‌کند که به نوبه خود می تواند در سلامت فکری و روحی کودکان و افراد خانواده تاثیرگذار باشد.

باغبانی کودکان نیاز به فضا و تجهیزات زیادی ندارد، والدین می‎توانند با خرید گلدانی، کودکان را تشویق به این کار کنند. البته والدین پس از تهیه فضای مناسب برای باغبانی، به کودکانشان چگونگی رشد و مراقبت از گیاهان را نیز بایستی آموزش دهند.

باغبانی یکی از فعالیت هایی است که در آن هر پنج حس انسان به کار گرفته می‌شود و در نتیجه یکی از مفیدترین فعالیت‌ها برای کودکان است که باعث یادگیری پایه‎ ای علوم تجربی، هنر، ریاضی در آنان می‌شوند. کودکان از طریق تجربه، دانش زیادی درباره رشد گیاهان به دست می‌آورند. کودکانی که باغبانی میکنند بلوغ فکری‎شان نیز بیشتر از سایر همسالان خود خواهد بود.

باغبانی فرصت مناسبی است که کودکان با مفهوم مسئولیت آشنا شوند، زمانی که مسئولیت رشد و نگهداری از گیاهان را به فرزندانتان می سپارید به آنها مسئولیت پذیری را یاد می دهید.

 هنگامی که کودکان از گیاهان خود مراقبت می‌کنند با رابطه علت و معلولی موجود در چرخه رشد و حیات گیاهان آشنا می‌شوند و این باعث رشد قدرت درک و فهم آنها می‌شود. آنها یاد می‌گیرند که چگونه زنبورها به شکوفا شدن گل‌ها کمک می‌کنند رابطه بین زندگی گیاه و آب، نور و خاک را در می‌یابند و درک می‌کنند که چگونه وجود علف‌های هرز مانع رشد گیاهانشان هست.